مجازات رانندگی بدون گواهینامه و جریمه دیرکرد برای تمدید نکردن گواهینامه رانندگی

- چنانچه کسی پروانه رانندگی‌اش را به موقع تمدید نکرد آیا در صورت رانندگی مرتکب جرم شده است؟

همان طور که می‌دانیم برای راندن برخی از وسایل نقلیه مانند تاکسی علاوه بر داشتن گواهینامه، صاحب آن باید 23 سال سن داشته باشد یا از زمان دریافت گواهینامه‌اش یک سال گذشته باشد و ...

- آیا در این حالت فردی که فاقد این شرایط است در حکم راننده بدون گواهینامه است؟

خیر، این افراد فاقد گواهینامه محسوب نمی‌شوند اما عمل آنان تخلف از مقررات رانندگی است که باید جریمه شوند ولی مجرم محسوب نمی‌شوند و حتی اگر رانندگی آنان منجر به وقوع تصادف شود به صرف نداشتن شرایط لازم برای رانندگی مقصر حادثه به حساب نخواهد آمد بلکه آنچه در تعیین مقصر حادثه اثرگذار است وجود رابطه بین وقوع حادثه و خطای راننده است که این رابطه باید مستقیم باشد یعنی اگر آن علت وجود نمی‌داشت حادثه هم به وجود نمی‌آید پس اگر کسی در حادثه رانندگی حتی گواهینامه هم نداشته باشد چنانچه علت وقوع حادثه بی‌احتیاطی و یا بی مبالاتی از سوی طرف مقابل باشد او به علت نداشتن گواهینامه مقصر قلمداد نمی‌شود گرچه از حیث اینکه فاقد گواهینامه بوده قابل تعقیب و مجازات است.

‌-اگر کسی که گواهینامه رسمی برای رانندگی وسیله نقلیه موتوری ندارد اقدام به رانندگی کند که منجر به قتل دیگری شود مقصر حادثه تلقی می‌شود؟

همان طور که در سؤال قبل اشاره شد صرف نداشتن گواهینامه دلالت بر تقصیر راننده ندارد همان‌طور که داشتن گواهینامه نیز دلالت بر عدم تحقق بی احتیاطی یا بی‌مبالاتی و ... از سوی راننده ندارد و این بر عهده مرجع قضایی است که با ارجاع امر به کارشناس و شرایط و اوضاع و احوال پرونده به دست خواهد آورد که چه کسی در وقوع حادثه مرتکب تقصیر شده است چنانچه برای مقام قضایی ثابت شود که فرد بدون گواهینامه مقصر حادثه بوده و برابر قانون مکلف است مجازات وی را تشدید کند و از طرفی می‌تواند او را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی محروم کند.

/ 3 نظر / 463 بازدید
ardalan

salam khoda kheyretoon bede, veblag por mohtavayi darid, koli estefade kardam.

yahya

سلام من شنیدم که اگر رضایت نامه از پدر و مادر داشته باشی میتونی زودتر گواهی نامه بگیری (با اتمام 17 سالگی ) ایا این واقعیت داره?

سعید

از وبلاگ بسیار آمورنده و آگاه ساز شما بسیار سپاسگزارم . امیدوار همه باعث سر بلندی خود و دیگران در مسیر حق باشید