تغییرات جدید گواهینامه رانندگی


هم‌اکنون آزمون نهایی آموزشگاه‌های رانندگی برای صدور گواهینامه‌ از سوی افسران بازنشسته نیروی انتظامی انجام می‌شود که در آیین‌نامه جدید این آزمون نهایی زیر نظر افسران کادر شاغل در پلیس راهور انجام می‌شود، چرا که گلایه‌هایی از سوی شهروندان در این خصوص وجود داشت که برخی افراد فاقد صلاحیت، گواهینامه‌ رانندگی می‌گیرند که به این‌ترتیب، مهارت رانندگی اصل اول در دریافت گواهینامه خواهد بود.
شرایط دریافت گواهینامه پایه سه که برای حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار 3.5 تن یا حمل حداکثر 9 سرنشین با راننده به جز وسایط نقلیه عمومی است، داشتن 18 سال تمام، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی، طی کردن دوره‌های آموزش نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوط است.
درباره گواهینامه پایه دو نیز افرادی که دو سال از دریافت گواهینامه پایه سه آنها گذشته باشد، می‌توانند گواهینامه پایه دو دریافت کنند که بر این اساس حداکثر مجموع وزن و ظرفیت بار قابل حمل با این نوع گواهینامه شش تن یا حمل حداکثر 26 نفر سرنشین با راننده و وسایط نقلیه عمومی است.
داشتن 23 سال، ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی طی کردن دوره‌های نظری و عملی و قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی شهر با وسایط نقلیه مربوط از جمله شرایط دریافتی این گواهینامه است.
افرادی که دو سال از اخذ گواهینامه پایه دو آنها گذشته باشد، می‌توانند گواهینامه پایه یک بگیرند، بر این اساس داشتن 25 سال سن برای دریافت این گواهینامه و طی دوره‌های نظری و عملی مربوط و قبولی در آزمون به اضافه ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی برای دریافت این گواهینامه الزامی است که بر این اساس دارندگان این گواهینامه می‌توانند مجموع وزن و ظرفیت بار بیش از شش تن یا حمل بیش از شش سرنشین را انجام دهند.
هم‌اکنون اعتبار گواهینامه‌های رانندگی پنج سال است که بر اساس آیین‌نامه جدید، هم برای خودرو و هم موتورسیکلت برای افراد تا 65 سال، گواهینامه‌ با اعتبار 10 سال، بین 65 تا 70 سال با اعتبار پنج سال و بالای 70 سال با اعتبار دو سال صادر می‌شود. دارندگان گواهینامه پایه سه سال اول اجازه تردد در شب و جاده‌های برونشهری را ندارند.
/ 3 نظر / 7 بازدید
حسن ابراهیمی

سلام ممنون از سایت خوب ومفیدی که دارید قانون جدید کی اجرایی میشود

میثم

سلام به نظر شما 18 سال تمام برای گرفتن گواهی نامه خیلی زیاد نیست ؟ آخه اغلب کشور ها یا 16 سال هست یا 17 !!!!!!

میثم

مرسی از جوابتون ولی کاش میشد ما هم سطح فرهنگمون رو ببریم بالا ، در ضمن من تازگیا شنیدم سن گواهی نامه قراره بشه 21 سال که امیدوارم صحت نداشته باشه ... بازم ممنون