مجازات قانونی رانندگی بدون گواهینامه و پرداخت غرامت از سوی بیمه در صورت تصادف

بر اساس آیین نامه راهنمایی و رانندگی ˈهر کس بخواهد با هر نوع وسیله نقلیه موتوری مثل خودروی سواری، کامیون و اتوبوس رانندگی کند، باید گواهینامه متناسب رانندگی با آن نوع وسیله نقلیه را دارا باشد و در غیر این صورت با متخلفان برابر قوانین و مقررات رفتار می شود.

بنا بر این صرف داشتن گواهینامه رانندگی یک وسیله خاص مجوزی برای رانندگی با سایر وسایل نقلیه نیست و به عنوان مثال فردی که گواهینامه رانندگی موتورسیکلت دارد، فقط مجاز به رانندگی با این وسیله نقلیه است و مجاز به رانندگی خودروی سواری نیست و همچنین کسی که گواهینامه پایه یک دارد، نمی تواند با کامیون و اتوبوس رانندگی کند.

گواهینامه رانندگی مدرکی رسمی است که به دارنده آن اجازه می دهد با وسایل نقلیهٔ دارای موتور مانند موتورسیکلت، اتوموبیل، کامیون و اتوبوس رانندگی کند.

بر اساس مدارک موجود، ˈآلمانˈ اولین کشوری بود که در سال 1903 داشتن گواهینامه برای رانندگی را الزامی کرد.

در ایران تا چند سال قبل دو نوع گواهینامه خودرو وجود داشت. گواهینامه پایه 2 که مخصوص رانندگی با خودروهای با ظرفیت حداکثر 3500 کیلوگرم بود (مثل خودروهای سواری، مینی‌بوس و وانت بار) و گواهینامه پایه یک که مخصوص رانندگی با خودروهای بالای ظرفیت 3500 کیلوگرم (مثل کامیون، اتوبوس و تریلر) بود. بر اساس قانون مدت اعتبار این گواهینامه‌ها در ابتدا 10 سال بود که بعداً به پنج سال کاهش یافت.

در حال حاضر گواهینامه پایه یک به همان صورت اول باقی مانده و گواهینامه پایه دو سابق هر چند دارای اعتبار است، اما برای متقاضیان جدید به جای گواهینامه پایه 2 گواهینامه ب1 و ب2 صادر می شود.

دارندگان گواهینامه ب1 در سال اول حق رانندگی از ساعت 12 شب الی 5 صبح را ندارند و مجاز به رانندگی خارج از شهر و در آزاد راه‌ها نیستند. علاوه بر این رانندگی وسائط نقلیه 9 تا 15 نفر برای این افراد ممنوع است.

دارندگان گواهینامه ب1 بعد از گذشت یک سال از مدت گرفتن گواهینامه می‌توانند با شرکت در یک آزمون گواهینامه‌ای بگیرند با نام ب2 که هیچ کدام از محدودیتهای ذکر شده گواهینامه ب1 را ندارد.

بر این اساس رانندگی بدون داشتن گواهینامه رانندگی ممنوع بوده و به موجب قانون تعزیرات اسلامی برای مرتکب آن مجازات تعیین شده است.

طبق ماده 723 قانون مجازات اسلامی: ˈهر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، بنماید و همچنین هر کس که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

همچنین مطابق بند ج ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی:در صورتی‌ که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی نماید، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضائی معرفی می‌گردد.

مجازات جرم رانندگی بدون گواهینامه بر اساس بند 1 ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت به جزای نقدی تبدیل می شود.

عدم تمدید گواهینامه رانندگی، به معنای نداشتن گواهینامه نیست و با پرداخت جریمه مربوط به آن، گواهینامه تمدید می شود.

نکته دیگر آن که در تصادفات صرف نداشتن گواهینامه موجب مقصر بودن راننده نیست، آنچه در تعیین مقصر حادثه اثر گذار است وجود رابطه بین وقوع حادثه و خطای راننده است که این رابطه باید مستقیم باشد، یعنی اگر آن علت وجود نمی داشت، حادثه هم به وجود نمی آمد.

پس اگر کسی در حادثه رانندگی گواهینامه نداشته باشد، چنانچه علت وقوع حادثه بی احتیاطی و یا بی مبالاتی طرف مقابل باشد، او به علت نداشتن گواهینامه مقصر قلمداد نمی شود. هر چند از حیث این که فاقد گواهینامه بوده قابل تعقیب و مجازات است.

چنانچه فرد بدون گواهینامه مقصر حادثه ای باشد به عبارت دیگر بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت وی علت تصادفی باشد که منجر به صدمات بدنی شود، دادگاه مکلف است مجازات وی را تشدید کند و می‌تواند وی را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی محروم کند.

در عین حال در مواردی که راننده بدون گواهینامه مقصر حادثه باشد، اعم از این که تصادف منجر به خسارت مادی یا بدنی شده باشد، در صورتی که خودرو دارای بیمه نامه معتبر باشد، بیمه گر مکلف به پرداخت خساراتی است که به موجب بیمه نامه تعهد نموده است.

/ 4 نظر / 517 بازدید
محمد

سلام وبلاگ بسیار خوبی دارید خسته نباشید من یه سوال داشتم من هم به آیین نامه تسلط دارم هم رانندگیم خوبه میتونم ظرف مدت یک روز آزمون بدم ؟ یا حتما باید دوره های ویژه ای رو بگذرونم

وحید

لطفا منبع این مطلب رو لطف میکنین

مهرداد لطفی نیا

سلام آقای احمدی... ممنون از وبلاگ قشنگتون خیلی برام ارزش داشت بازم ممنون! اگه اجازه بدی لینکتون کنم..!

محسن

سلام مطلب درج شده ظاهراجالبه ولی درعمل ارمانیست تااجرایی ایاازمتن قوانین راهنمایی رانندگیست چون این روزهازیادمشاهده میگرددکه فرزندان سرخودبدون داشتن گواهینامه به رانندگی مبادرت میورزندبخصوص مواردی که بدون اجازه والدین وحتی بطورسرقت لطفا منابع مطالب رامشخص فرمایید.متشکرم