اعتبار گواهینامه های رانندگی ۱۰ ساله شد

وی به تحول بنیادین درنظام صدور و آموزش گواهینامه، همزمان با رویکرد اصل توسعه سیستم های هوشمند اشاره کرد و گفت: تحول گواهینامه ها با هدف افزایش کیفیت صدور و آموزش و مهارت رانندگی کارآموزان و نیز رفاه و آسایش شهروندان صورت می گیرد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: در این طرح، تعداد گواهینامه ها از ۶ به سه نوع تبدیل شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در گواهینامه‌های جدید، خودروها به سه گروه سبک، نیمه‌سنگین و سنگین تقسیم شده‌است، گفت: گواهینامه پایه ۳ برای خودروهای سبک صادر شده و متقاضی باید ۱۸ سال تمام سن داشته و خودرو با ظرفیت حداکثر ۳/۵ تن و یا حداکثر ۹ نفر را می‌تواند با این گواهینامه‌ جابجا کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه گواهینامه پایه ۲ برای رانندگی با خودروهای نیمه‌سنگین صادر می‌شود، گفت: متقاضی این گواهینامه باید ۲۳ سال سن داشته و همچنین دو سال از صدور گواهینامه پایه ۳ آن گذشته باشد.

سردار مومنی افزود: گواهینامه پایه ۲ برای خودرو با حداکثر بار ۶ تن و حمل ۲۶ سرنشین صادر می‌شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه متقاضیان گواهینامه‌های پایه "یک" باید حداقل ۲۵ سال سن داشته باشند و دو سال نیز از زمان صدور گواهینامه پایه ۲ آن گذشته باشد، گفت: این گواهینامه برای حمل بار بیش از ۶ تن و یا جابجایی افراد بیش از ۲۶ سرنشین و خودروهای سنگین صادر می‌شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: در سیستم جدید صدور گواهینامه دارندگان گواهینامه‌های پایه ۳، همچنان در یک سال اول اجازه تردد در جاده‌های برون شهری و تردد در شب را ندارند.

سردار مومنی با اعلام اینکه اعتبار گواهینامه‌ها برای افراد تا سن ۶۵ سال، از پنج سال به ۱۰ سال تغییر یافته است، گفت: افراد از سن ۶۵ تا ۷۰ سال هر پنج سال و بالای ۷۰ سال هر دو سال نیازمند تمدید گواهینامه‌ هستند.

وی با اشاره به اینکه آزمون نهایی آموزشگاه های رانندگی برای صدور گواهینامه توسط افسران بازنشسته ناجا انجام می شد، تصریح کرد: بر طبق آیین نامه جدید، آزمون نهایی توسط افسران کادر شاغل در پلیس راهور انجام می‌شود.

انتهای خبر // پایگاه خبری پلیس ایران //News.police.ir

/ 0 نظر / 9 بازدید