متن مصاحبه رضا احمدی با روزنامه شهرآراء مشهد-سه شنبه 21 خرداد92

به گفته کارشناس ترافیک:باورهای غلط رانندگی را اصلاح کنیم !
آمار بالای تصادفات درون‌شهری در کلان‌شهر مشهد موضوعی تامل برانگیز است که تاکنون در رسانه‌های مختلف به طور نسبتا گسترده به آن پرداخته شده است و به عقیده بسیاری از دست‌اندرکاران حوزه ترافیک، مشکلی فرهنگی به شمار می‌رود.
مهم‌ترین عامل؛ سبک شمردن قانون در این ارتباط، رضا احمدی،کارشناس ترافیک در پاسخ به این سؤال که «مهم‌ترین دلایل تصادفات درون‌شهری در مشهد چیست؟» اظهار می‌دارد: شتاب‌زدگی، عجله رانندگان، قائل نشدن به حقوق خود و تجاوز و تعدی به حقوق دیگران، از نمونه دلایل وقوع تصادف در مشهد به شمار می‌رود.
وی می‌افزاید: راننده‌ای را تصور کنید که در مسیر بزرگراه پیوسته به تغییر خط حرکت خود اقدام می‌کند ولو اینکه سرعتی مجاز داشته باشد، اما این مسئله زمینه کاهش جریان حرکتی ترافیک، مشوش کردن سایر رانندگان، بروز تصادفات ناشی از رعایت نکردن فاصله طولی مناسب و... را فراهم می‌آورد.
وی با تاکید بر اینکه سبک شمردن قانون با سهل‌انگاری رانندگان متخلف در بی‌توجهی به قواعد ترافیکی ظهور پیدا می‌کند، می‌گوید: تخلفاتی چون صحبت کردن با تلفن ‌همراه، خوردن و آشامیدن در هنگام رانندگی، رعایت نکردن فاصله طولی مناسب، سرعت و سبقت غیرمجاز در مناطق شهری و عبور از چراغ قرمز نیز از دیگر دلایل وقوع تصادفات در کلان‌شهر مشهد است.
احمدی همچنین در پاسخ به این سؤال که «باید چه راهکارهایی برای پیشگیری از وقوع تصادفات در دستور کار متولیان امر قرار گیرد»، تصریح می‌کند: راهکاری جز رسیدگی به تخلفات رانندگی در قالب قانون ، نیست.
وی همچنین خاطرنشان می‌کند: اصلاح باورهای غلط رانندگان با بهره‌گیری از تکنیک‌های روان‌شناسی ترافیک، همچون آرامش در رانندگی، تواضع در حرکت، احترام به حقوق سایر رانندگان و... قطعا برای پایه‌ریزی فرهنگ ترافیکی سالم لازم است.
این کارشناس ترافیک بر ضرورت فرهنگ‌سازی رانندگی تاکید کرده و می‌گوید: آموزش تئوری و مهارت عملی رانندگی در آموزشگاه‌های سطح شهر، پخش تیزرهای تبلیغاتی ازسوی رسانه‌ها و همچنین پخش کاتالوگ آموزشی از سوی راهنمایی‌ورانندگی و سازمان حمل‌ونقل ترافیک می‌تواند راهکار مناسبی برای کاهش تصادفات درون‌شهری باشد.

منبع : روزنامه شهرآراء - مورخه سه شنبه 21 خرداد92 - صفحه 10

/ 5 نظر / 74 بازدید
ناشناس

خدارو شکر یه بارم یه حرف حساب زده شد!!! وبلاگ بسیار عالی دارید ممنون

رامین

سلام و خسته نباشید سن گواهی نامه که 18 ساله 23 سال نشد ؟

رامین

آآآآآآ ببخشید منم منظورم همون کاهش سن بود اشتباه کردم آخر کاهش پیدا نکرد ؟ آقای احمدی خیلی بده که این سن رو کاهش نمیدن جوونای امروزی بدون گواهینامه و با سن خیلی کم پشت ماشین میشینن و رانندگی میکنن ، یکیش پسر خود من ... افسوس که کشور ما عقب افتاده هست ! آخه هیچ راه حلی وجود نداره که این سن رو حداقل 1 سال کاهش بدن ؟

رامین

گواهینامه پایه 2

نگار

باسلام موفق وسر بلند باشید به وبلاگ من یا یید و نظر بدهید متشکرم