صدور گواهینامه رانندگی در چه مواردی ممنوع است؟

طبق آیین نامه راهنمایی و رانندگی:

ماده 23 : در موارد زیر صدور گواهینامه رانندگی ممنوع است :
1- هر گاه متقاضی به بیماری صرع یا جنون مبتلا باشد.
2- در صورتی که متقاضی کور باشد مگر برای متقاضیان گواهینامه های موتور سیکلت و تراکتور زراعی و پایه دوم اتومبیل (بدون آنکه اجازه رانندگی وسایل نقلیه عمومی و اتومبیل های آموزشگاه های رانندگی را داشته باشد) که فاقد یک چشم بوده و میزان دید چشم سالم آنان نیز کمتر از نباشد و بعلاوه دارندگان گواهینامه پایه دوم اتومبیل فاقد یک چشم باید نقص میدان دید خود را با نصب آینه مخصوص در اتومبیل جبران نماید.
3- هر گاه میزان دید متقاضیان گواهینامه ها کمتر از حد مقرر بوده و با استفاده از عینک قابل جبران نباشد. حد مقرر میزان دید بر حسب موارد بشرح زیر است :
الف- برای گواهینامه های پایه دوم اتومبیل و تراکتور و ویژه و موتورسیکلت با یک چشم و یا چشم دیگر با میدان دید طبیعی یا در صورتی که میزان دید یک چشم کمتر از باشد مجموع دید دو چشم با میدان دید طبیعی
ب- برای گواهینامه پایه یک و کارت مخصوص رانندگی با وسایل نقلیه عمومی و اتومبیل های آموزشگاه های رانندگی با یک چشم و چشم دیگر با میدان دید طبیعی یا در صورتی که میدان دید یک چشم کمتر از باشد مجموع دید دو چشم با میدان دید طبیعی
4- برای کر مطلق و گوژپشت بجز گواهینامه پایه دوم رانندگی بدون آنکه اجازه رانندگی با وسایل نقلیه عمومی و اتومبیل های آموزشگاه های رانندگی را داشته باشد.
5- هر گاه متقاضی فاقد انگشتان دست یا پا باشد بنحوی که فقدان انگشتان مانع انجام اعمال طبیعی و لازم برای رانندگی باشد.
6- اگر متقاضی بعلت فقدان دست یا پا و یا ضعف بعضی از عضلات دست یا پا که بمناسبت ابتلا به فلج یا امراض دیگری حاصل شده نتواند مستقلا" یا با استفاده از دست و پای مصنوعی یا به کمک ماشین هایی که وسایل مخصوص برای تسهیل رانندگی در آنجا تعبیه شده براحتی از عهده رانندگی برآید.

ماده 24 : هر گاه پزشک و افسر کاردان فنی شهربانی تشخیص دهد که اشخاص مبتلا به ضعف بینائی یا شنوائی و همچنین، اشخاص مذکور در بندهای 5 و 6 ماده قبل به کمک عینک یا سمعک یا سایر وسایل مصنوعی به طور طبیعی قادر به رانندگی می باشند صدور گواهی نامه به نام آنان در صورت جمع شرایط لازم دیگر مانعی ندارد . لکن در متن گواهی نامه باید تصریح شود که فقط با عینک یا سمعک یا چه نوع وسیله ای می تواند رانندگی نمایند.
آزمایش از داوطلبان نامبرده در بندهای 5و 6 باید منحصرا" در پایتخت و وسیله سه نفر افسر کاردان فنی آزمایش رانندگی با وسیله نقلیه مخصوص انجام گیرد.

/ 4 نظر / 2288 بازدید

سلام من حدودا 12 سال قبل به علت بیماری صرع از سریازی معاف شدم چند سال بعد صرع من به طور کامل درمان شد به طوری که الان چند سال هست هیچ دارویی نمیخورم در هیچ نوار مغزی علائمی از صرع نشان داده نمیشود وازمایشات ونوار مغزی سالم نشان میدهد ایا الان میتوان گواهینامه بگیریم یا نه ممنون میشم جواب بدهید با تشکر

ممنون میشم اگر جوابم رو بدهید

ایدا

یعنی کلا به کسی که یک چشمش کوره گواهی نامه نمیدن؟

n

سلام اگریک چم کاملا سالم باشه وچشم دیگه تنبل باشه گواهینامه میدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟