طبق آیین نامه راهنمایی و رانندگی:

ماده 23 : در موارد زیر صدور گواهینامه رانندگی ممنوع است :
1- هر گاه متقاضی به بیماری صرع یا جنون مبتلا باشد.
2- در صورتی که متقاضی کور باشد مگر برای متقاضیان گواهینامه های موتور سیکلت و تراکتور زراعی و پایه دوم اتومبیل (بدون آنکه اجازه رانندگی وسایل نقلیه عمومی و اتومبیل های آموزشگاه های رانندگی را داشته باشد) که فاقد یک چشم بوده و میزان دید چشم سالم آنان نیز کمتر از نباشد و بعلاوه دارندگان گواهینامه پایه دوم اتومبیل فاقد یک چشم باید نقص میدان دید خود را با نصب آینه مخصوص در اتومبیل جبران نماید.
3- هر گاه میزان دید متقاضیان گواهینامه ها کمتر از حد مقرر بوده و با استفاده از عینک قابل جبران نباشد. حد مقرر میزان دید بر حسب موارد بشرح زیر است :
الف- برای گواهینامه های پایه دوم اتومبیل و تراکتور و ویژه و موتورسیکلت با یک چشم و یا چشم دیگر با میدان دید طبیعی یا در صورتی که میزان دید یک چشم کمتر از باشد مجموع دید دو چشم با میدان دید طبیعی
ب- برای گواهینامه پایه یک و کارت مخصوص رانندگی با وسایل نقلیه عمومی و اتومبیل های آموزشگاه های رانندگی با یک چشم و چشم دیگر با میدان دید طبیعی یا در صورتی که میدان دید یک چشم کمتر از باشد مجموع دید دو چشم با میدان دید طبیعی
4- برای کر مطلق و گوژپشت بجز گواهینامه پایه دوم رانندگی بدون آنکه اجازه رانندگی با وسایل نقلیه عمومی و اتومبیل های آموزشگاه های رانندگی را داشته باشد.
5- هر گاه متقاضی فاقد انگشتان دست یا پا باشد بنحوی که فقدان انگشتان مانع انجام اعمال طبیعی و لازم برای رانندگی باشد.
6- اگر متقاضی بعلت فقدان دست یا پا و یا ضعف بعضی از عضلات دست یا پا که بمناسبت ابتلا به فلج یا امراض دیگری حاصل شده نتواند مستقلا" یا با استفاده از دست و پای مصنوعی یا به کمک ماشین هایی که وسایل مخصوص برای تسهیل رانندگی در آنجا تعبیه شده براحتی از عهده رانندگی برآید.

ماده 24 : هر گاه پزشک و افسر کاردان فنی شهربانی تشخیص دهد که اشخاص مبتلا به ضعف بینائی یا شنوائی و همچنین، اشخاص مذکور در بندهای 5 و 6 ماده قبل به کمک عینک یا سمعک یا سایر وسایل مصنوعی به طور طبیعی قادر به رانندگی می باشند صدور گواهی نامه به نام آنان در صورت جمع شرایط لازم دیگر مانعی ندارد . لکن در متن گواهی نامه باید تصریح شود که فقط با عینک یا سمعک یا چه نوع وسیله ای می تواند رانندگی نمایند.
آزمایش از داوطلبان نامبرده در بندهای 5و 6 باید منحصرا" در پایتخت و وسیله سه نفر افسر کاردان فنی آزمایش رانندگی با وسیله نقلیه مخصوص انجام گیرد.تاريخ : ۱۳٩٢/٢/٥ | ٩:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : رضا احمـدی | نظرات ()

به کمک این نرم افزار آموزشی می توانید نمونه آزمون راهنمایی و رانندگی را با خاطری آسوده در منزل تجربه نمایید... نرم افزار راهنمائی و رانندگی همراه با آزمون رایانه ای نرم افزاری مناسب برای هنرجویان متقاضی گواهینامه ب یک با استفاده از این برنامه میتوانید با نمونه سوالات آزمون راهنمائی و رانندگی آشنا شوید. آشنایی با نمونه سوالات ایین نامه راهنمایی رانندگی، انجام آزمون آزمایشی از سوالات آیین نامه، سنجش سرعت و دقت کاربر در پاسخگویی به سوالات را بالا می برد و موجب آشنایی با انواع علایم راهنمایی و رانندگی، آشنایی با قوانین حق تقدم و عبور از تقاطعها و غیره می گردد.

برای دانلود نرم افزار آیین نامه راهنمایی و رانندگی و آزمون کامپیوتری به اینجا (در این لینک فقط ملاحظه سوالات امکان پذیر است) و اینجا  و  اینجا + (پاسخنامه) و اینجا  و اینجا (سایت پذیرنده برای باز کردن فقط این لینک از شما هزینه خواهد گرفت در صورت تمایل باز نمایید) مراجعه نمایید.تاريخ : ۱۳٩٢/٢/۱ | ۸:۱٦ ‎ق.ظ | نویسنده : رضا احمـدی | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.